google5d067267208e009d.html


مزایای برش با آب (واترجت)

دسته

اخبار و مقالات

مزایای برش با آب (واترجت)

مزایای برش با واترجت

 1. برش واقعی هر ماده‌ای
  به خاطر اینکه جت‌های آب(واترجت) با استفاده از آب و مواد ساینده برش می‌دهند، می‌توانند با گونه‌های مختلفی از مواد کار کنند. این مواد شامل: مس، برنج، آلومینیوم فولاد پیش سخت شده فولاد نرم مواد نا متعارف همانند titanium, Inconel و Hastalloy فولاد زنگ نزن ۳۰۴ مواد ترد همانند شیشه، سرامیک، کوارتز و سنگ مواد لمینیت مواد قابل اشتعال و … یکی ازاندک موادی که نمی‌توان توسط جت آب برش داده شوند شیشه آبدیده‌است برای اینکه شیشه آبدیده تحت تنش است و به محض اینکه شروع به برش کنید به تکه‌های ریزی شکسته خواهد شد همان‌طور که طراحی شده‌است.
 2. نصب سریع و برنامه‌ریزی                                                                                                  در ماشین کاری جت آب، یک قسمت مسطح از ماده بر روی یک میز قرار می‌گیرد و نوک برنده روی آن حرکت می‌کند (اگرچه در برخی از سیستم‌های خاص ماده در مقابل نوک ثابت حرکت می‌کند). این سادگی به این معناست که می‌توان به سرعت و سادگی هر چه تمام تر قطعه کار را تعویض نمود و نیازی هم به تعویض ابزار برش نیست. تمامی مواد از یک نوک برنده مشترک استفاده می‌کنند در نتیجه نیازی به برنامه‌های تعویض ابزار برش یا کنترل کردن دستی چندین ابزار برش نیست. تغییر مکان نوک برنده، توسط یک کامپیوتر کنترل می‌گردد، که بسیار عملیات کنترل جت آب را ساده نموده‌است. این موفقیت همچنین این را می‌رساند که مشتریان می‌توانند رسم‌هایی را که خود به تصویر کشیده‌اند برای یک دستگاه جت آب، برای خلق ترسیماتشان بیاورند.
 3. چفت و بست کمتر برای بیشتر قطعات                                                                                    در دستگاه جت آب نیروهای جانبی کمتری وجود دارد برش قطعات باعث فشارهای جانبی به آن قطعه نمی‌گردد. همچنین نیروهای اعمالی به سمت پایین هم کوچک می‌باشند، در محدوده چند پوند. عموماً، بزرگترین نیروها از سمت آب داخل مخزن می‌باشد که در سمت مخالف قطعه کار به عقب فشار داده می‌شود.عموماً قید دار کردن ماهیتی از سنگین کردن قطعات توسط قرار دادن وزنه‌هایی بر روی آن است. ممکن است قطعات ریز نیازمند زائده‌هایی برای جلوگیری از افتادن در مخزن داشته باشند. نیروهای جانبی کوچک بدین معنی هستند که شما قادر به ماشین کاری قطعه‌ای با ضخامت جداره ۰٫۰۱″ (۰٫۲۵mm) هستید. این یکی از فاکتورهایی است که قید دار کردن را بسیار آسان نموده‌است. همچنین نیروهای جانبی کوچک به شما اجازه نزدیک بودن قالب‌های قطعات بر روی مواد را می‌دهد، که باعث استفاده بیشینه از ماده می‌گردد.
 4.  اغلب هیچ گرمایی بر روی قطعه تولید نمی‌گردد
  هر گرمای کوچکی که توسط جت آب تولید گردد به وسیله آب جذب گردیده و به مخزن جمع‌کننده هدایت می‌شود. تقریباً خود مواد هم هیچ تغییری در درجه حرارت در مدت زمان ماشین کاری متحمل نمی‌شوند. در هنگام سوراخ کاری فولاد ضخیم ۲″(۵cm)، درجه حرارت ممکن است به اندازه ۱۲۰ درجه فارنهایت(۵۰ درجه سانتیگراد) بالا رود، اما در طرف دیگر، ماشین کاری در دمای اتفاق انجام می‌گردد. نتیجتاً هیچ نقطه حرارت دیده‌ای(Heat Affected Zone-HAZ) در ماده موجود نیست. فقدان HAZ بدین معنی است که شما می‌توانید بدون سخت کاری قطعه، تولید بخارهای سمی، مذاب شدن مجدد ماده و تاب برداشتن، آن را ماشین کاری نمایید. شما همچنین قادر به ماشین کاری قطعاتی هستید که قبلاً عملیات حرارتی شده‌اند.
 5.  عاری بودن از تنش‌های مکانیکی
  ماشین کاری جت آب هیچ تنش مکانیکی به قطعه کار اعمال نمی‌کند.
 6.  ماشین کاری مواد ضخیم
  برای جت آب ماشین کاری قطعاتی با ضخامت بیشتر از۴″(۱۰cm) امری معمولی است،
 7.  بسیار ایمن هستند
  بدیهی است که شما هیچ عضوی از بدن را در مقابل نوک برش دستگاه جت آب به هنگامی که روشن است، قرار نمی‌دهید. هر چیزی که بتواند فولاد ۲″ را برش دهد، کار کمتری برای برش گوشت و استخوان انجام می‌دهد!. گذشته از این، به هر حال، جت‌های آب بسیار ایمن هستند. یک نشت در سیستم فشار بالای آب سریعاً منجر به افتادگی فشار به سطوح ایمن، خواهد شد. آب به خودی خود بی‌خطر و غیرقابل اشتعال است وسنگ‌های ریز ساینده هم خنثی و غیر سمی هستند. یکی از خطرهای بزرگ بریدگی‌هایی است که توسط لبه‌های تیز قطعات که با جت آب برش خورده‌اند، منجر خواهند شد.
 8.  هیچ سوراخ اولیه‌ای لازم نیست
  سوراخ‌های اولیه تنها برای موادی لازم است که نفوذ به آن‌ها بسیار سخت یا غیرممکن است. اندک کامپوزیت‌های لایه‌ای تقویت شده می‌توانند جز این دسته قرار گیرند. در این موارد پیش-سوراخ کاری یا روش‌های خاص دیگر استفاده می‌گردد.
 9. برش باریک تنها مقدار کمی از مواد را برمی‌دارد
  مقدار ماده‌ای که توسط جریان جت آب برداشته می‌شودمعمولا پهنایی نزدیک ۰٫۰۲″ (۰٫۵mm) دارد، این بدین معناست که مقدار ماده بسیار کمی برداشته خواهد شد. هنگامی که شما با مواد گران‌قیمتی (همانند تیتانیوم) یا مواد خطرناکی (همانند سرب) کار می‌کنید، این مسئله مزیت مهمی به‌شمار می‌آید. همچنین این مزیت سبب بدست آوردن قطعات بیشتر از یک ورقه ماده خام، می‌گردد.

  وقتی شما مواد گران‌قیمتی همانند تیتانیوم را برشکاری یا سخت کاری می‌نمایید قراضه‌های شما هنوز هم قابل استفاده هستند، به خاطر اینکه شما به جای داشتن تراشه‌های ریز قطعات بزرگی از ماده را در پیش رو دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *